Czy bezuchwytowe systemy meblowe są praktyczne?


W ostatnich latach rosnący trend minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz sprawił, że coraz więcej osób sięga po bezuchwytowe rozwiązania w swoich domach. Jednak czy takie meble są rzeczywiście praktyczne czy tylko modne?

Bezuchwytowe systemy a wygoda użytkowania

Z pewnością główną zaletą bezuchwytowych systemów meblowych jest ich estetyka – proste kształty i brak widocznych uchwytów meblowych sprawiają, że wnętrza zyskują lekkość i przestronność. Zamontowanie specjalnych prowadnic czy listew umożliwia otwieranie szafek i szuflad za pomocą delikatnego nacisku lub pociągnięcia za ich krawędź, co może być wygodne i atrakcyjne wizualnie. Jednak warto pamiętać, że dla niektórych osób, zwłaszcza starszych czy dzieci, korzystanie z takiego systemu może okazać się nieco mniej intuicyjne.

W przypadku bezuchwytowych systemów ważne jest odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni. Aby uniknąć problemów z otwieraniem szafek warto zadbać o odpowiednią odległość między nimi i dopasować szerokości frontów meblowych. Warto również pomyśleć o elementach, które mogą być powodem brudzenia powierzchni mebli – na przykład umywalka umieszczona zbyt blisko bezuchwytowych szafek może prowadzić do tego, że będziemy nieumyślnie dotykać ich mokrymi rękami.

Czystość i utrzymanie w nienagannej kondycji

Kolejnym aspektem wartościowym dla osób rozważających zakup mebli bezuchwytowych jest kwestia utrzymania czystości. W przypadku mebli z uchwytami istnieje ryzyko, że na nich gromadzi się kurz, tłuszcz czy inne zabrudzenia. Bezuchwytowe systemy pozwalają uniknąć tego problemu, ale jednocześnie ich gładkie powierzchnie mogą wymagać częstszego mycia, zwłaszcza jeśli są wykonane z materiałów łatwo zbierających odciski palców, takich jak np. lakierowane MDF.

Bezuchwytowe meble a koszty i trwałość

Wiele osób może zastanawiać się, czy bezuchwytowe systemy meblowe są droższe od tradycyjnych rozwiązań z uchwytami. Zazwyczaj takie meble są nieco droższe, ze względu na koszt dodatkowych elementów konstrukcyjnych, takich jak prowadnice czy listwy.

Jeśli chodzi o trwałość, bezuchwytowe systemy nie różnią się znacznie od mebli z uchwytami. Jednak istotne jest zwrócenie uwagi na jakość użytych materiałów i elementów – solidne prowadnice czy zawiasy mogą znacznie wpłynąć na żywotność mebli.

Wróć
Odwiedziło nas: 407682 gości
projekt i realizacja BigCom

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji