Jak zabezpieczać nóżki meblowe, aby nie rysowały podłogi?


Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z delikatnym parkietem, czy też wytrzymałą podłogą laminowaną, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie mebli, aby uniknąć nieestetycznych rys i zadrapań. W niniejszym artykule przedstawimy praktyczne rozwiązania, które pozwolą na zachowanie piękna naszych podłóg przez długie lata.

Ochrona nóżek meblowych za pomocą podkładek filcowych i ślizgaczy meblowych

Podkładki filcowe pod nóżki oraz ślizgacze meblowe to dwa popularne i skuteczne rozwiązania, które pomogą nam zabezpieczyć nasze podłogi przed uszkodzeniami. Podkładki filcowe to miękkie, elastyczne elementy, które przyklejane są bezpośrednio na spodnią część nóżek mebli. Dzięki swojej strukturze idealnie dopasowują się do powierzchni podłogi, zapewniając równomierne rozłożenie ciężaru mebla oraz minimalizując ryzyko powstania rys i zadrapań. Podkładki filcowe doskonale tłumią dźwięki związane z przesuwaniem mebli, co jest szczególnie ważne w przypadku mieszkań w blokach, gdzie hałas może być uciążliwy dla sąsiadów.

Z kolei ślizgacz meblowy to mały element, zazwyczaj wykonany z tworzywa sztucznego lub metalu, który montowany jest na nóżkach mebli. Dzięki swojej konstrukcji ślizgacz umożliwia łatwe przesuwanie mebli po podłodze, jednocześnie chroniąc ją przed uszkodzeniami. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są ślizgacze – te wykonane z tworzywa sztucznego będą odpowiednie dla podłóg miękkich, takich jak dywan, natomiast metalowe sprawdzą się na twardych powierzchniach, takich jak parkiet czy laminat.

Inne metody zabezpieczania nóżek meblowych

Oprócz wyżej wymienionych rozwiązań istnieje jeszcze kilka innych metod, które mogą pomóc nam w ochronie naszych podłóg przed uszkodzeniami spowodowanymi przez nóżki meblowe. Jednym z nich jest stosowanie specjalnych nakładek gumowych, zakładanych na nóżki mebli. Dzięki swoim właściwościom antypoślizgowym i amortyzującym gumowe nakładki skutecznie chronią podłogę przed rysami oraz tłumią dźwięki związane z przesuwaniem mebli.

Innym rozwiązaniem może być zastosowanie specjalnych mat pod meble. Są to miękkie, elastyczne podkładki, które rozkładane są pod nóżkami mebli i pełnią funkcję amortyzującą oraz antypoślizgową. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju maty mogą być mniej efektywne w przypadku ciężkich mebli, takich jak szafy czy regały, które wymagają bardziej stabilnego podparcia.

Wróć
Odwiedziło nas: 407682 gości
projekt i realizacja BigCom

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji