Jakie kółka najlepiej nadają się do mebli?


Kółka meblowe stosowane są w meblach przesuwnych, czyli takich, które można przemieszczać bez konieczności dźwigania. Ten niepozorny gadżet sprawia, że meble stają się bardziej funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu.

Kółka do mebli różnią się budową i sposobem montażu. Wyróżniamy:

  • Kołka z trzpieniem wciskanym – wyposażone w metalowy trzpień z kryzą, która stabilizuje kółka;
  • Kółka z trzpieniem wkręcanym – montowane za pomocą trzpienia gwintowanego;
  • Kółka na płytkę – mocuje się je za pomocą płytki montażowej przy użyciu śrub lub wkrętów.

Co ważne, kółka meblowe mogą być wykonane z różnych materiałów, a do zastosowań domowych najlepiej wybierać gumę lub plastik, czyli tworzywa, które nie porysują podłogi. Lepszą przyczepność do podłoża gwarantują kółka z gumy, a ponieważ guma zapewnia większy opór toczenia, to na dywany i wykładziny lepiej wybierać kółka plastikowe.

Które kółka warto wybrać do mebli?

Do dużych i ciężkich mebli dobrze sprawdzą się kółka na płytce, które zapewniają solidne mocowanie i stabilność. Takie kółka mogą być skrętne lub nie. Kółka na trzpień wciskany stosowane są w małych szafkach RTV i fotelach biurowych. Dzięki obrotowym kółkom w obudowie możliwe jest swobodne manewrowanie meblami.

Podobną funkcjonalność zapewniają kółka na trzpień gwintowy, które mogą różnić się skokiem gwintu. Ten rodzaj kółek dostępny jest w wersjach skrętnych oraz do zamocowania na sztywno w jedną stronę. Kołka meblowe mogą mieć hamulec, który blokuje mechanizm jezdny i blokadę kierunku, która umożliwia toczenie mebla po linii prostej.

Kółka niezależnie od obciążenia zapewniają stabilność i funkcjonalność mebla. Nie brudzą i nie rysują podłogi oraz są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Dzięki kółkom można przestawiać meble bez najmniejszego wysiłku.

Wróć
Odwiedziło nas: 407682 gości
projekt i realizacja BigCom

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji