Jakie listwy wykorzystuje się do łączenia blatów kuchennych?


Podczas projektowania i montażu kuchni często zdarza się, że trzeba połączyć dwa blaty ze sobą, aby uzyskać właściwą powierzchnię roboczą. Konieczne jest także zabezpieczenie szczelin bocznych, między ścianą a blatem. Takie łączenia można wykonać za pomocą listew kuchennych. Wybór odpowiedniej listwy ma kluczowe znaczenie dla estetyki i funkcjonalności kuchni. Jakie listwy zastosować?

Listwy boczne

Wybierając boczne listwy kuchenne, łączymy dwa blaty, które stykają się ze sobą bokami. Zapewniają jednolity wygląd powierzchni roboczej i pełnią funkcję ochronną, zabezpieczając krawędzie blatów przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Dostępne są w różnych długościach i szerokościach. Mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, np. aluminium, PVC czy drewno, co pozwala na dokładne dopasowanie ich do stylu wnętrza. Listwy są proste w montażu, nie wymagają specjalistycznych elektronarzędzi. Dobrze dobrana listwa zapewni nie tylko właściwy wygląd blatu, ale także długoletnią trwałość.

Listwy szczelinowe i kątowe

Listwy dylatacyjne stosuje się w przypadku łączenia dwóch blatów, które mają być oddzielone niewielką szczeliną, pozwalającą na swobodne rozszerzanie i kurczenie się materiałów w wyniku zmian temperatury albo wilgotności. Listwy szczelinowe zabezpieczają także łączenie przed dostawaniem się wody i zabrudzeń.

Z kolei listwy kątowe wykorzystuje się do łączenia blatów pod kątem prostym, np. w narożniku kuchni. Skutecznie zapobiegają dostawaniu się zabrudzeń w tak trudno dostępne miejsce. Podobnie jak listwy boczne, listwy kątowe i szczelinowe można dowolnie dobrać pod względem długości i szerokości. Najpopularniejsze są listwy wykonane z aluminium, które jest wytrzymałe, odporne na wilgoć i zmiany temperatury, nie koroduje i jest łatwe w utrzymaniu w czystości.

Wróć
Odwiedziło nas: 407682 gości
projekt i realizacja BigCom

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji