Jakie typy zawiasów stosuje się w meblach?


Jednym z podstawowych elementów montażowych mebli są zawiasy. Stosowane są niemal we wszystkich rodzajach wyposażenia – od szafek kuchennych, przez rozkładane stoły, aż po barki. Umożliwiają łatwe otwieranie klap, drzwiczek czy rozsuwanie elementów. Jakie rodzaje zawiasów wykorzystuje się w produkcji mebli? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Podstawowe rodzaje zawiasów meblowych

Najpopularniejszym rodzajem zawiasów stosowanym w dzisiejszym meblarstwie są zawiasy puszkowe. Wyróżniają się nie tylko prostym montażem, ale i łatwą regulacją. Jest to cenione zarówno przez stolarzy, jak i klientów, którzy później mogą bez problemu poprawić na przykład ułożenie drzwiczek.

Kolejny rodzaj zawiasów meblowych to zawiasy tłoczkowe. Stosowane są zwykle jako zamiennik zawiasów puszkowych, w przypadku, gdy nie ma możliwości wywiercenia otworu pod puszkę. Montowane są za pomocą wkrętów, co daje większe pole manewru.

Popularnym rodzajem zawiasów są też zawiasy kątowe. Mają one ściśle określony kąt rozwarcia. W zależności od konkretnego modelu może on wynosić na przykład 45 czy 90°C. Świetnie sprawdzają się w szafkach narożnych, uniemożliwiając stukanie drzwiczek o inne elementy.

Warto wspomnieć także o zawiasach przeznaczonych do konkretnych zastosowań. Mowa tu o zawiasach cylindrycznych, które mocuje się w stołach czy ławach rozkładanych, zawiasach do szkła, które nie wymagają wiercenia czy zawiasach do lodówek, które umożliwiają jednoczesne otwieranie dwóch par drzwi.

Zawiasy można podzielić również ze względu na spełnianą przez nie funkcję. Jednymi z najpopularniejszych w ostatnim czasie są zawiasy z cichym domykiem, uniemożliwiające trzaskanie drzwiczkami czy klapami. Często stosowane są też zawiasy łączące w sobie funkcje cichego domyku oraz samodociągu.

Wróć
Odwiedziło nas: 407682 gości
projekt i realizacja BigCom

Ta strona korzysta z cookies OK, rozumiem Więcej informacji